Když se u půjčky na 4 500 Kč zpozdíte s placením a naskakují pokuty

Půjčka musí být splacena včas ve splatnosti. A pokud není, platíte smluvní pokuty. Proto je lepší nezapomínat a své závazky si hlídat!

Hynek, 46 let, skautský vedoucí

Datum výročí, datum narozenin partnerky a datum, kdy má být splacená krátkodobá půjčka online. To jsou tři data, která by si měl pan Hynek pamatovat. Ale nepamatuje si ani jedno. A tak ho po návratu z třítýdenního skautského tábora bude čekat „pozdrav“ od VATAonline – smluvní pokuta za prodlení se splacením.

Rychlá online půjčka na nový tábornický stan

Hynek si potřeboval rychle půjčit 4 500 korun na nový velký stan na skautský tábor, kam dlouhé roky jezdí jako vedoucí. Ze svého peníze dát nemohl, ale počítal s tím, že půjčku splatí ihned z peněz vybraných od táborníků za pobyt.

A protože už dopředu věděl, jak je na tom se zapomnětlivostí, nastavil si dobu splatnosti na třicet dní. Věděl totiž, že splatit online půjčku dřív může vždycky a na úrocích pak zaplatí jen částku poměrnou počtu dní, které uběhly od půjčení peněz.

Půjčka je vyřízená ihned - když splňujete pravidla

Protože si podobným způsobem nepůjčoval na tábornické vybavení peníze poprvé a protože byl maximálně spokojený s předchozím jednáním společnosti VATAonline, půjčil si peníze opět u ní. A nebyl to problém – Hynek vždy peníze splácel relativně včas (opozdil se všehovšudy dvakrát) a jeho příjem byl dostatečný pro to, aby mu byla půjčka ihned poskytnuta.

Zažádal o půjčku 4 500 korun se splatností 30 dnů, ihned je měl na svém účtu a mohl vyrazit na nákup nového velkého stanu, ve kterém budou zásoby pro tábornickou kuchyni.

Splácení: První smluvní pokuta naskakuje třetí pracovní den

Co není v hlavě, to musí být v peněžence… a Hynek se o tom opět přesvědčil. Nejdříve na splacení neměl hotovost, pak čas a nakonec na půjčku zapomněl a odjel na tábor. Mezitím uběhla třicetidenní doba splatnosti, pak i další dva pracovní dny „hájení“, kdy je možné půjčku bez postihu splatit a přišel třetí pracovní den po splatnosti a na Hynkově profilu přiskočila smluvní pokuta ve výši 400 korun. Desátý kalendářní den po splatnosti pak přiskočilo dalších 400 korun smluvní pokuty.

Na další zvyšování ale už naštěstí nedošlo. Hynek se vrátil z tábora a splatil jak penále v celkové výši 800 korun, tak půjčených 4 500 korun a úrok, který za třicet dní, které si Hynek nastavil jako dobu splatnosti, činil 1 350 korun.

Před manželkou se o své zapomnětlivosti raději nezmínil, nicméně datum jejich výročí si ve svém diáři raději poznačil tlustým fixem.

VATAonline říká: Pokud naši klienti nedodrží dobu splatnosti, pak musejí počítat s tím, že jim budeme účtovat smluvní pokuty. Nicméně, pokud klient svou půjčku a smluvní pokuty řádně splatí dříve, než je mu 30. kalendářní den po splatnosti udělena čtvrtá smluvní pokuta, může si v budoucnu půjčit znovu – dveře u nás bude mít otevřené.